وبگردی تا 17-01-1393

وبگردی تا ( 17/01/1393 )

***نه تایید و نه تکذیب

**ایرانی مقام هفتم مصرف لوازم آرایشی را در جهان دارند

**ما شما رو ندیده خریدیم

**تاثیر یاد عفاف فاطمی علیها السلام

**دکتر از شورای امنیت تا مجلس در سال 1393 / همه اصطلاحات جالب لاریجانی

 

 

***نه تایید و نه تکذیب

سایت روزنامه ی ایران در تاریخ 30/09/1392 خبری دربردارنده ی سخنرانی رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام  را منتشر ساخت که هرگز در سایت رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام منتشر نشد البته برخلاف برخی امور دیگر که در سایت ایشان تکذیب می شد ، تکذیب هم نشد

دوران تصویب صدها طرح در جلسه دو ساعته گذشته است

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام  در سفر به ...  از بی‌اعتنایی دولت گذشته نسبت به توسعه پردیس‌های دانشگاه آزاد در راستای چشم‌انداز 20 ساله گلایه کرد. وی گفت: به خاطر کارهای نسنجیده دولت قبل با وجود شعارهای ایستادگی که می‌داد به جایی رسیده بودیم که یا باید تسلیم می‌شدیم یا جنگ را می‌پذیرفتیم، نه جنگی از نوع جنگ عراق، ما جنگ را چشیده‌ایم و دیگر آن را نمی‌خواهیم.
وی با بیان این‌که دولت قبل با فریب‌ روستائیان، می‌خواست با پول یارانه‌ها در انتخابات پیروز شود، ادامه داد: طی سال دو سه برابر پول از روستائیان گرفته می‌شود و مقداری را به نام یارانه و با منت به خودشان برمی‌گردانند. خیلی‌ها گمان می‌کردند که اگر احمدی‌نژاد فردی را معرفی کند بیشترین آرا نصیب وی می‌شود البته فردی را هم معرفی کردند گرچه اسمش احمدی‌نژاد نبود، اما از تبار او بود.
بسیاری از مجلسی‌ها هم طرفدار او بودند اما همین مردم و روستائیان ما را به میدان آوردند و نتیجه درست را هم به دست آوردند. دنیا فهمید که ملت ایران به سمت تفکری پیش رفته است که می‌توان با آن همکاری کرد. دوران تصویب صدها طرح در یک جلسه دوساعته گذشته است.
وی اظهار کرد: اگرچه در چند سال اخیر با حرف‌های نسنجیده و رفتارهای شعاری، دیگران را علیه خویش تحریک کردیم، ولی ... شرایط تغییر کرد و دنیا خواهان تجدید روابط با ایران است. وی همچنین، غارت بیت‌المال، ... را کاری بسیار زشت و به دور از فرهنگ مدیریتی دانست رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، انتشار تدریجی برخی اسناد مربوط به فساد اداری در دولت گذشته و اعتراف یکی از مسئولان برای پرداخت کارت هدیه به مسئولان قوای مختلف را تأسف‌بار و به دور از شأن نظام اسلامی دانست و اظهار کرد: خدا را شکر که مردم هوشیار ایران اشتباهات و گناهان افراد مدعی را به حساب دین و مذهب و نظام نمی‌گذارند.
 رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین ... اظهار داشت: وزیر امور خارجه امریکا اخیراً با وزیر امور خارجه ایران گفت‌وگو کرده و گفته ‌که مسأله تخلف امریکایی‌ها را در ژنو جبران می‌کنیم و شما به مذاکرات خود ادامه دهید.
وی ... تصریح کرد: آن‌ها تمایل دارند تا با ایران کار کنند، زیرا ایران موقعیت خوبی دارد و ملت ما وفادار هستند و با چند سال تحریم و گرانی به نظام وفادار ماندند

 

 

 

 

**ایرانی مقام هفتم مصرف لوازم آرایشی را در جهان دارند

گزارشی تنظیم شده توسط  غربی ها  درباره ی  اقتصاد لوازم آرایشی در ایران با اشاره به توجه غیرعادی زنان ایرانی به آرایش ،  دربردارنده ی این خبر بود که :  زنان ایرانی مقام هفتم در مصرف لوازم آرایشی را در جهان دارند و یک سوم مصرف خاورمیانه مربوط به ایران است.

بخش هایی از این گزارش :

اعتماد به نفس، موفقیت در مصاحبه های شغلی، تداوم زندگی مشترک، یافتن شوهر، اینها از جمله پاسخ های مشترکی است که زنان و دختران ایرانی حدود ۱۴ سال به بالا به سوالی در مورد علت استفاده از لوازم آرایشی در خارج از منزل می دهند.
بانویی  خانه دار، می گوید، هرگز بدون آرایش خانه را ترک نمی کند و همسرش برخی اوقات او را به دلیل اینکه برای رفتن به نانوایی در ساعت ۶.۳۰ صبح آرایش می کند، مسخره می کند. وی می گوید: «من بدون آرایش به راحتی نمی توانم رانندگی کنم. مثل رانندگی کردن بدون عینک می ماند. اهمیتی ندارد که کسی به من توجه می کند یا نه، من همیشه باید از مواد آرایشی استفاده کنم.»
وی تنها زن ایرانی نیست که چنین عادتی دارد. صنعت لوازم آرایشی در ایران صنعتی بزرگ است و تقاضا برای محصولات آرایشی با شتابی سریع رو به افزایش است، به طوری که ایران را به مقصد اصلی محصولات آرایشی تقلبی تبدیل کرده است.
  برابر ادعای گزارش فوق ، نتایج تحقیقات اخیر در مورد استفاده از لوازم آرایشی در یکی از استان های بزرگ ( غیر از تهران )  بیانگر این است که  :  ۳۱.۷ درصد دختران بین ۱۵ تا ۱۹ سال از مدل های ارائه شده توسط شبکه های تلویزیونی خارجی پخش شده از ماهواره تبعیت می کنند. این رقم مطمئنا در پایتخت بالاتر است.
ایران پس از عربستان، بزرگترین مصرف کننده لوازم آرایشی در منطقه است و مقام هفتم را نیز در بین همه کشورهای جهان داراست.
در حالی که هیچ آمار رسمی ای در مورد درصد استفاده از لوازم آرایشی در کشور وجود ندارد، برخی آمارهای غیررسمی حاکی است، زنان ایرانی بزرگترین مصرف کنندگان لوازم آرایشی تقلبی هستند. این محصولات با نام برندهای معروف آمریکایی و اروپایی عرضه می شوند، اما در چین و کشورهای دیگر تولید می شوند.
بر اساس آمارهای رسمی، تقریبا ۸۰ تا ۹۰ درصد کل محصولات آرایشی وارداتی به ایران تقلبی هستند که در کشورهایی همچون تایلند، چین یا ترکیه تولید شده اند و با برندهای ساختگی عمدتا از مرزهای غربی و جنوبی وارد کشور می شوند.
خانم دکتری متخصص بیماری های پوستی می گوید، از بیمارانش خواسته است تا از لوازم آرایشی با برندهای خارجی دوری کنند، زیرا محصولات آرایشی ای که در ایران تولید می شوند، مناسب استفاده هستند و اکثرشان دارای کیفیت قابل قبول و تاریخ انقضای مشخصی می باشند. وی می گوید، «اکثر زنانی که به صورت منظم به من مراجعه می کنند و می خواهند وضعیت پوستشان را بهبود ببخشند می گویند ترجیح می دهند پول بیشتری برای خرید محصولات خارجی بپردازند، زیرا آنها بیشتر از محصولات ایرانی، به محصولات خارجی اعتماد دارند.»
وی معتقد است، بخشی از این مشکل به دلیل جذابیت محصولات خارجی است هرچند این محصولات از طریق کشورهای همسایه به ایران قاچاق می شوند و عموما در غرب تولید نمی شوند.
از آنجایی که دولت هزینه های آرایشی خانواده های ایرانی را محاسبه نمی کند، برآوردها در زمینه هزینه خرید لوزام آرایشی از چند تحقیق معدود انجام شده در خصوص این موضوع به دست می آید. تحلیلگران بازار ایران نتیجه گرفته اند که ارزش کل بازار محصولات آرایشی ایران در طی یک سال حدود ۲ میلیارد دلار است و زنان و دختران ایرانی بین ۱۵ تا ۴۵ سال حدود یک سوم کل لوازم آرایشی منطقه خاورمیانه را مصرف می کنند.
روند رو به افزایش استفاده از لوازم آرایشی، حتی به خانواده های محافظه کار و سنتی نیز رسوخ کرده است. مردان سنتی ایرانی دوست ندارند زنان، دختران و خواهرانشان با آرایش غلیظ در مجامع عمومی ظاهر شوند. اما این روزها این حساسیت ها مثل گذشته شایع نیست.
بانویی  پرستار که در یکی از بیمارستان های لوکس تهران کار می کند می گوید، با وجود اینکه مدتهاست طلاق گرفته و تنها زندگی می کند، هر موقع که او زمان طولانی ای را جلوی آینه صرف آرایش می کند، پدرش سرزنشش می کند.
وی می گوید، آنچه مرا واقعا آزار می دهد، رفتاری است که همسران برخی از بیماران، به خصوص اگر بیماران مرد جوانتر باشند، انجام می دهند. حتی گرفتن فشار بیمار یا لبخند زدن یا گفت و گویی کوتاه در حین کار، همسرانشان را عصبانی می کند. من همکارانی دارم که زیبا هستند، اما آرایش نمی کنند. رفتارهای آنها تا این حد برای مراجعه کنندگان حساسیت برانگیز نیست.

 

 

**ما شما رو ندیده خریدیم

  آقا محمد باقریان از بس خوش قواره و خوش رخ بود. توی محل معروف بود به (محمد عروس). وقتی از کوچه ی ما رد می شد می ایستادیم بازو ها و سر و کول و سینه ستبر و هیکل ورزشکاری اش را تماشا می کردیم. چشم های درشت، موهای فرفری و طرز راه رفتنش خیلی با وقار و با ابهت بود، با آن قدم های سنگین، چشم همه را می گرفت

 خرداد سال 1342 که در چله تابستان، زیر آفتاب داغ. با یک عرق گیر داشتیم فوتبال بازی می کردیم. از جایی که بازی می کردیم، یعنی از سر خیابان انبار گندم، میدان(امین السلطان) بار فروش ها پیدا بود. یکدفعه، یک عده   فریاد کشان از میدان بار فروش ها ریختند بیرون!   این یک عده، با حمایت از آقای خمینی شعار می دادند: "خمینی عزیزم، بگو تا خون بریزم" یا "یا مرگ یا خمینی‌" و  آن عده دیگر را که در میدان به تماشا نشسته بودند، تیر می کردند.
جمعی، از میدان آمدند بیرون رفتند طرف میدان شاه. چند دقیقه ای بعد، شهربانی آمد و آژان ها ریختند و زد و خورد و تیراندازی شد.  . آن روز وسط جمعیت، محمد عروس را دیدم که می دود شعار می دهد. چند روز بعد از دایی سید حبیب شنیدم  که آژان ها، محمد عروس و چندتا از سرکرده های شورشی ها رو گرفته اند. و به زندان انداخته اند. سال 56   خبر دار شدم که محمد عروس بعد از 13 سال از زندان آزاد شده. چون خیلی تو نخ محمد آقا بودم. یک روز دیدنش رفتم خصوصا در آن روزها بحث مبارزه با شاه داغ بود و آدم هایی مثل محمد عروس که صابون زندان شاه به تنشان خورده بود حرف های زیادی برای گفتن داشتن. محمد آقا مثل گذشته خوش رخ و خوش قواره بود. ولی شکسته شده بود. چند ساعتی با هم گپ زدیم و از این در و آن در گفتیم. یکی از چیزهای شنیدنی که محمد آقای عروس برایم گفت، این بود ( وقتی تو زندون بودم چندتا روحانی هم به بند ما آوردند و دستگاهشان چند چاقو کش و قداره بند سابقه دار هم قاتی اون ها کرد تا باعث آزار اذیت اون ها بشن. اون موقع تو زندون،  چاقوکش ها و سابقه دارها رسم و رسوم خودشون رو داشتن و اگه کسی زرنگ باز در می آورد، خفتش می کردن. اونها به ظاهر قانونی ساخته بودند که دو کس تو جمع ما جایی نداره، یکی آدم فروش ها، و یکی، هاپولی؛ یعنی کسی که چشم به ناموس این و آن داره.  
از او پرسیدم (اون روز که بار فروش ها از میدون ریختن بیرون خرداد 1342 بود و من با بچه ها تو کوچه بازی می کردم خیلی طالبم بدونم بعدش چی شد )؟
محمد آقا درباره آن روز گفت: بعد از اینکه ساواک و شهربانی ریختن و ما رو کت بسته بردن شهربانی‌، خیلی ها قاتی ما بودند و دستگیر شدند. همه اونها بار فروشی های میدون بودن و به خاطر آقای خمینی ریختن تو خیابون به نفعش شعار دادن، اما سردمدار همه این ها، طیب بود. چند ساعت بعد از دستگیری ما، طیب حاج رضایی رو کت بسته آوردن و تو بند ما انداختن. وقتی ما رو به زندون باغ شاه بردن طیب هم همراهمون بود. من باهاش کاری نداشتم چون همیشه دو رو ورش یه مشت چاقو کش بود. خودش هم از بزن بهادر ها و لات های تهرون بود. طرفدار شاه؛ جوری که وقتی فرح پهلوی بچه دار شد، و پسر اولیش رضا پهلوی رو دنیا آورد، طیب کوچه و محل را چراغونی کرد.
رو همین حساب تا طیب رو دیدم محلش نذاشتم و پشتم را بهش کردم. دستبند به دستش بود. سلام کرد و گفت (محمد آقا ما رفیق نامرد نیستیم) جوابش رو ندادم؛ اما می دونستم که ساواک از علاقه طیب به آقای خمینی سوء استفاده می کنه. اون زمون طیب با شعبون سر شاخ شده بود، هر دو یکه بزن جنوب شهر بودن و حرفشون خریدار داشت. شعبون ورزشکار بود و طرفدار شاه؛ طیب میدان دار و بار فروش و دست و دلباز خیر و یتمیم نواز. با اینکه همیشه شنیده بودیم طیب طرفدار و فدایی شاهه، یهو ورق برگشت. شد ضد شاه. حالا تو دل طیب چه حال و احوال انقلابی پیدا شده بود خدا می دونه. سران مملکت جلسه گذاشتن که با طیب زد و بند کنند و وادارش کنند که بگه خمینی به من پول داده تا بار فروش ها رو تیر کنم. اون روز توی دادگاه، طیب رو به سرهنگ نصیری گفت: حرف های شما درست؛ اما ما تو قانون مشتی گری، با بچه های حضرت زهرا در نمیفتیم، من این سید را نمی شناسم؛ اما با اون در نمی افتم.

عاقبت دادگاه شاه به اسماعیل حاج رضایی، طیب حاج رضایی، من و حاج علی نوری حکم اعدام داد  . بعد از اعلام حکم، مارو به بندهامون منتقل کردن. نصف شب، مأمور شهربانی اومد و زد به در زندون و گفت: به بعضی ها با یه درجه تخفیف عفو ملوکانه داده شده.
اینها رو گفتن که طیب تو بزنه و از ترس اعدام، حرفش رو پس بگیره و بگه آقای خمینی من رو تحریک کرد؛ اما طیب که تو یه سلول دیگه زندونی بود. بلند گفت: این حرفها رو برای ننت بزن یه بار گفتم باز هم میگم؛ من با بچه حضرت زهرا  در نمی افتم.
فردا شب صدایی از سلول طیب آمد. فهمیدم دارن می برندشون برای اعدام. وقتی می رفتند، طیب زد به میله سلول من و گفت: محمد آقا اگه یه روزآقای خمینی رو دیدی سلام من رو بهش برسون و بگو آقا روح الله خیلی ها شما رو دیدند و خریدند؛ ما شما رو ندیده خریدیم. نیم ساعت بعد صدای رگبار اومد و معلوم شد که تیربارونشون کردن. طیب رسم مردونگی رو بجا آورد و عاقبت به خیر شد. هنوزم حیرون کار طیبم.
محمد آقا هر وقت این قصه رو برایم می گفت به پهنای صورت اشک می ریخت و می گفت "هر وقت یاد اون شب می افتم قلبم می گیره، خیلی طیب رو اذیت کردن تا از شاه طلب بخشش کنه؛ اما اگه خدا کسی رو بخره، می خره. اسم طیب و حاج اسماعیل رضایی تا قیامت موندگاره."
آن روز با دقت به حرف های محمد آقا گوش کردم و مدام در این فکر بودم که این آقای خمینی که بوده که طیب حاضر شد جانش را برای او بدهد؟ حرفهای بی نظیر محمد آقا، مرا مشتاق کرد از آن به بعد بیشتر به دیدنش می رفتم.
سال 63، ‌وقتی تو جنگ مجروح شدم محمد آقا به عیادتم آمد و خیلی به حقیر لطف و محبت کرد.

ایشان بسیار قانع بود و هرگز به رنج ها و سختی هایی که کشید به زندان هایی که رفت، ننازید و سر کسی منت نگذاشت و نگفت که همه این انقلاب مال من است. چون چند سال زندان رفته ام. بسیار کم توقع و سر به زیر و پاک سیرت بود.
سال 72   از طرف آقای رفسنجانی پیغام آمد  که آقای رفسنجانی می خواهد "محمد عروس" را ببیند. حقیر، روزی را برای این دیدار   هماهنگ کردم و محمد آقا را پیش آقای رفسنجانی بردم. آقای رفسنجانی وقتی محمد عروس را دید، اشک در چشمانش حلقه زد و او را در آغوش گرفت و بسیار از دیدنش خوشحال شد. آن روز آقای رفنسنجانی گفت این محمد آقا را دست کم نگیرید. مرد بزرگیه. توی اون سال من و آقای ناطق نوری و چند روحانی دیگر تو زندون اسیر شاه بودیم شاه برای آزار و اذیت ما چندین چاقوکش و قداره بند رو به بند ما آورد تا باعث آزار و اذیت ما بشن. اونجا محمد آقا مردونگی کرد و همه جا با ابهت و قواره و نفوذی که داشت جلوی قداره بندها وایساد و نذاشت مزاحمتی برای ما درست کنند اون به گردن ما حق داره.
بعد رو به محمد آقا گفت: الان کجا هستی و چی کار می کنی؟
محمد آقاگفت: تو میدون تره‌بار حجره دارم
-حجره ماله خودته
-بله   
گفتم: (نه آقا مستاجره)
محمد آقا در سال 76 سکته کرد و یک سال زمینگیر بود. تا اینکه فوت کرد. 

 

**تاثیر یاد عفاف فاطمی علیها السلام

امام جمعه موقت تهران  در جریان سخنرانی خود در جمع عزاداران فاطمی با تاکید بر مقوله حجاب و عفاف در زندگانی حضرت زهرا علیها السلام و الگو بودن آن حضرت در این عرصه، خاطره‌ای از دورانی که به عنوان روحانی کاروان عمره بود، بیان کرد.

وی خاطرنشان کرد: هنگامی که  روحانی کاروان عمره بودم که در یکی از سفرها قرار بود حدود 80 زائر خانم و آقا را به سرزمین وحی و مدینه منوره اعزام کنیم روزی که قرار شد در فرودگاه جمع شویم، از 80 زائر، اکثر زائران بانو بدحجاب بودند. وقتی این صحنه را مشاهده کردم، با خود گفتم خدایا من چگونه آنها را به این سرزمین ببرم. این مایه تاسف و شرمندگی نیست؟

وی ادامه داد: در همان لحظه با خود فکر کردم و دقایقی توسلی به حضرت زهرا علیها السلام کرده و سخنرانی کوتاهی انجام دادم و گفتم از زمانی که از خانه‌هایتان راه افتادید و می‌خواهید به مدینه منوره مشرف شوید، حضرت زهرا علیها السلام و ائمه بقیع علیهم السلام انتظار شما را می‌کشند، الان که می‌روید، به استقبالتان می‌آیند، حال اگر حضرت زهرا علیها السلام اجازه تشرف دهند، راضی می‌شوید با این قیافه به خدمت ایشان برسید؟

وی افزود: همین که این سخنان را گفتم و به حضرت زهرا علیها السلام متوسل شدم، چادرمشکی‌ها از کیف‌ها و ساک‌ها بیرون آمد و این یک خاطره بسیار خوبی برای من بود.

وی در پایان تاکید کرد: اگر ما بفهمیم و درک کنیم حضرات معصومین وامامانمان ما را می‌بینند، رفتارمان، رفتار درخور شان آنها خواهد بود.
 

 

**دکتر از شورای امنیت تا مجلس در سال 1393 / همه اصطلاحات جالب لاریجانی

دکترعلی لاریجانی ، یکی از افرادی است که در بسیاری از موارد اصطلاحات جالبی درباره موضوعات سیاسی به کار برده است.

او در سمت­های مختلفی که داشته در برخورد با موضوعات مختلف اصطلاحاتی به کار برده است که بعضاً جدید و در مواردی دارای دقت بالایی در موضوع مورد نظر است، البته ....
 1. شل دینی بیوت صالحه!

هنگامی که برخی از منسوبان به بیت سابق حضرت امام (رحمه الله ) اقدام به اظهار نظرهای خلاف عرف و ساختارشکنانه نمودند و اظهار نظرهای عجیبی در مورد حجاب و ... نمودند و این سخنان عکس­العمل های بسیاری از مسئولین را در پی داشت ، لاریجانی در نطق پیش از دستور خود در مجلس شورای اسلامی گفت: «امروز ما نیاز به انقلاب رنگ‌ها در حجاب نداریم. همیشه در اکثر روستاها زنان با لباس‌های رنگی حجاب داشته و دارند و کسی هم ایرادی نگرفته است. این امور جنبه عرفی و تناسب با محل دارد. اصل بر پوشیدگی و عفاف است. امروز اگر نیاز به انقلابی باشد به جای انقلاب رنگ‌ها، نیاز به انقلاب جهت بهبود معیشت مردم است. به انقلاب اراده‌ها، به انقلاب انگیزه‌ها در تحقق اسلام و صیانت از دین و میراث امام و شهدا و عزتمندی داریم. ممکن است در جامعه عده‌ای شل دین باشند، اما شل دینی هنر نیست که به آن افتخار شود و آن را ترویج کنند آنهم کسانی که از بیوت صالحه انقلاب هستند. تربیت انسان‌های مسلکی و مؤمن و انقلابی هنر است، که باید مورد توجه صاحب‌نظران و رسانه‌ها قرار گیرد.»

2. آنقدر هم بوسیدنی نیست!

در جریان جلسه رأی اعتماد به وزرای دولت یازدهم ، علی لاریجانی در حالی که ریاست مجلس را بر عهده داشت   وقتی نمایندگان برای روبوسی به سمت وزیر پیشنهادی اطلاعات رفته بودند، به کنایه خطاب به نمایندگان گفت: «آنقدر هم وزیر اطلاعات بوسیدنی نیست، سلیقه هم چیز خوبیه!» شوخی دیگر لاریجانی در همین روز و خطاب به ظریف اتفاق افتاد. در این شوخی لاریجانی خطاب به نمایندگان درباره ظریف گفت: «باز این معانقات شروع شد، البته کیفیت ایشان بهتر است!» این اتفاق در روز رأی­گیری برای سه وزیر باقیمانده دولت نیز ادامه یافت و لاریجانی در آن جلسه دوباره وزیر اطلاعات را مورد خطاب قرار داد و گفت: «آقای علوی اگر فرصت کردید روی صندلی بنشینید و صحبت­های وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری را استماع کنید، هر چند که زیبایی شما بیشتر از این حرف­هاست!»

3. دریدگی گفتاری

یکی دیگر از اصطلاحات بدیع لاریجانی «دریدگی گفتاری» بود. او که درگیری­های زیادی با رئیس جمهور دولت­های نهم و دهم داشت بدون نام بردن   گفت: «متأسفانه افراد گمان می‌کنند، در هر زمان باید هر مطلبی را عنوان کنند. شاید اگر بنده این نکته را عرض کنم، گستاخی تلقی شود، ولی در کشورمان با پدیده‌ای مواجه شدیم که شاید بتوان نامش را دریدگی گفتاری نامید؛ یعنی مراعات حال یکدیگر را نکردن، پنجه کشیدن به صورت یکدیگر. این مسئله حتماً آشفتگی ایجاد می‌کند. شما اگر در خانواده‌ای باشید که روابط عاطفی بر آن حاکم نباشد، وضع خانواده به هم خواهد ریخت و در جامعه هم این مسئله در مراتب بالا‌تر وجود دارد. ...  

4. تیراندازی سیاسی

در سال 89 که اختلافات میان اصولگرایان زیاد شد، لاریجانی وارد معرکه شد و یکی دیگر از اصطلاحات جدید خود را رو کرد. او خطاب به اصولگرایانی که با یکدیگر اختلاف داشتند گفت: «ممکن است اختلاف سلیقه وجود داشته باشد، اما نباید تبدیل به کدورت و جریانات علیه هم شود که در نتیجه آن تیراندازی سیاسی که به مصلحت کشور نیست، آغاز شود.»

5. مشت­زنی سیاسی

  در فتنه 88 لاریجانی   در آذر ماه   و در دفاع از رئیس دولت دهم یک اصطلاح جدید خلق کرد و فضای کشور را به رینگ بوکس تشبیه کرد. لاریجانی درباره اوضاع کشور در آن دوره گفت: «هر اقدامی هم که دولت احمدی‌نژاد انجام می‌دهد یک گروه با آن مخالفت می‌کنند. آقای احمدی‌نژاد نیز که امروز سکان‌دار ریاست جمهوری کشور است، فرد خدوم و پرتلاشی است و دغدغه انقلاب را دارد، چرا باید دنبال تخریب باشیم؟ درون برخی نقدها نوعی بغض وجود دارد، این روش درست زیستن نیست؛ یعنی فضای سیاسی کشور نیازمند نوعی روشن‌بینی و حقیقت‌یابی است. در فضای مشت‌زنی سیاسی حقیقت کشف نمی‌شود.»

6. جوجه­تیغی سیاسی

لاریجانی در هنگام دبیری شورای عالی امنیت ملی نیز اصطلاحات و کلمات جالبی را در سخنرانی­های خود به کار می­برد که در بسیاری از موارد توجه رسانه­های خارجی را نیز به خود جلب می کرد. یکی از این اصطلاحات هنگامی بود که بوش برای چندمین بار دست­یابی ایران را به سلاح هسته­ای برای دنیا خطرناک خوانده بود و گفته بود جهان آزاد از ما می­پرسند که چرا جلوی دست­یابی ایران به سلاح هسته­ای را نگرفته­اید. لاریجانی در پاسخ به این ادعای بوش، گفته بود: «نباید به حرف‌های بی‌ارزش جوجه‌تیغی‌های سیاسی گوش کرد. آنها هر از گاهی اظهاراتی بی‌محتوا درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران مطرح می‌کنند، اما کسانی که مدعی هستند باید سند درست برای صحت سخن خود ارائه دهند.»

7. درّ غلطان و آب نبات

اما شاید معروف­ترین و پرکاربردترین اصطلاح مورد استفاده لاریجانی «معامله درّ غلطان با آب نبات» باشد. او پس از بیانیه پاریس و در حالی که دکتر روحانی دبیری شورای عالی امنیت ملی را بر عهده داشت گفته بود که ایران در این بیانیه در غلطان داد و آب نبات تحویل گرفت. پس از صحبت­های لاریجانی بسیاری از اعضای دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی از دست او ناراحت شدند، اما او در سال 86 دوباره صحبت خود را تکرار کرد و گفت: «در آن زمان که آقای روحانی مسئول مذاکرات مسایل هسته‌ای ایران بودند از راه‌هایی استفاده می‌کردند که راه‌های صحیحی برای مذاکره نبود و من مکرراً به آنها در خصوص عواقب اینگونه مذاکرات هشدار داده‌ بودم که هنوز هم معتقدم در آن زمان درّ غلطان را دادیم و آب‌نبات گرفتیم.» پس از استفاده لاریجانی از این اصطلاح کاربرد آن در کشور بسیار بالا رفت و بسیاری از سیاستمداران در مواقعی که  معامله کم­سودی  انجام می شد از این اصطلاح استفاده می­کردند

8. لولوی شورای امنیت

یکی دیگر از اصطلاحات لاریجانی که در رسانه­های مختلف بسیار خبرساز شد جمله او درباره تهدیدهای غربی­ها بود. او در یکی از سخنرانی­های خود گفته بود: «با نشان دادن لولوی شورای امنیت مردم ایران رو به قبله نمی‌شوند.»

این جمله در رسانه­های مختلف خارجی انعکاس­های جالبی داشت و این رسانه­ها بدون توجه به معنای کنایی آن به ترجمه تحت­اللفظی آن پرداخته بودند. برخی از این ترجمه­ها عبارت است از:

ترجمه نیوزویک: علی لاریجانی گفته است که اگر شورای امنیت مثل موجوداتی که بچه­ها را می ترسانند ظاهر شود، مردم ایران به سوی قبله مسلمانان جهان دراز نمی­کشند.

ترجمه نشریه اسپانیایی ال پائیس: علی لاریجانی گفت که اگر شورای امنیت چیز ترسناکی را هم به ایرانیان نشان دهد، باز هم مردم ایران به سوی عربستان سعودی نمی­خوابند.

ترجمه نشریه فرانسوی اومانیته: علی لاریجانی گفت که دراز کشیدن ایرانیان به سوی مرکز اعتقادات مسلمانان بستگی به این دارد که آنها از موجودات افسانه­ای بترسند، این یک داستان ایرانی است.

نتیجه­گیری

به نظر می­رسد، در مقاطعی که لاریجانی در سیاست خارجی و در مواجهه با دشمنان از اصطلاح خاصی استفاده کرده توانسته تهدیدهای خارجی به خوبی پاسخ دهد، اما در مواضع داخلی   در برخی موارد توصیف لاریجانی بسیاری دقیق و خوب بوده و توانسته یک پدیده را با اصطلاحی جدید نشان دهد؛ نمونه این مورد هم توصیف برخی از اعضای بیوت صالحه انقلاب به «شل دینی» است که بسیار دقیق و بجا به کار گرفته شد.

 

 

/ 1 نظر / 26 بازدید