آرشیو دولت دهم

دولت دهم

 

بسم الله الرّّحمن الرّّحیم

  حجت الاسلام جناب آقای مصلحی دام توفیقه

  وزیر محترم اطلاعات

  استحکام و انسجام و روزآمدبودن دستگاه اطلاعاتی کشور یکی از پایه های مهم اقتدار نظام اسلامی است، لذا از شما  میخواهم بیش از پیش در انجام مأموریتهای مهم داخلی و خارجی وزارت اطلاعات اهتمام به خرج داده و با سرمایه ی عظیمی  که آن وزارتخانه از نیروی انسانی توانمند و انقلابی و متدین و فن آوریهای روز برخوردار است و با حمایت دولت خدمتگزار و  همکاری سایر نهادهای اطلاعاتی اجازه ندهید کوچکترین فترت و سستی در انجام وظائف قانونی آن دستگاه مهم پیش آید .

 

 برای شما و معاونان و مدیران محترم و همه ی فرزندان عزیز انقلابی ام در وزارت اطلاعات دعا میکنم. موفق و مؤید باشید.

 

 سیدعلی خامنه ای

 

 30 / فروردین/ 1390

 شما ببینید ... سر یک قضیه ای‌ که آنچنان هم از اهمیت بالائی‌ برخوردار نبود - سر مسئله ی‌ اطلاعات و امثال اینها - چه جنجالی‌ در دنیا راه انداختند. تحلیلها را بردند به این سمت که بله، در داخل نظام جمهوری‌ اسلامی‌  شکاف ایجاد شده است، حاکمیت دوگانه شده است، رئیس جمهور حرف رهبری‌ را گوش نکرده است ! دستگاه های‌ تبلیغاتی‌ِ  خودشان را از این حرفهای‌ سست و بی‌پایه پر کردند. ببینید چطور منتظر بهانه اند. ببینید چطور مثل گرگ در کمین نشسته اند  که یک بهانه ای‌ پیدا کنند، هر جور میتوانند، حمله کنند. میدانند که دولت مشغول تلاش و فعالیت و خدمت است. خب، واقعاً در کشور دارد خدمت انجام میگیرد. هر جا خدمت باشد، هم مردم طرفدار هستند، هم رهبری‌ طرفدار است. ما که راجع به شخص  قضاوت نمیکنیم؛ ما کار را، خط را، جهتگیری‌ را ملاک و معیار قرار میدهیم. آنجائی‌ که کار و خدمت و تلاش هست، حمایت ما  هست، حمایت مردم هست. و بحمداللَّه امروز کار دارد انجام میگیرد. مسئولین دولتی‌ هم حقاً و انصافاً دارند تلاش میکنند؛ هم  اعضای‌ دولت، هم بخصوص خود رئیس جمهور. اینها شب و روز ندارند؛ من می‌ بینم، من از نزدیک شاهدم. اینها دائم مشغول  کارند، مشغول خدمت و تلاشند. خب، اینها برای‌ کشور خیلی‌ باارزش است. بنده ی‌ حقیر هم طبق اصول بنا ندارم در کارها و  تصمیمهای‌ دولت وارد شوم. خب، مسئولیتها در قانون اساسی‌ مشخص است؛ هر کس مسئولیتی‌ دارد؛ مگر آنجائی‌ که احساس  کنم یک مصلحتی‌ دارد تفویت میشود؛ مثل اینکه در همین قضیه ی‌ اخیر اینجوری‌ بود؛ انسان احساس میکند یک مصلحت بزرگی‌ دارد مورد غفلت قرار میگیرد، تفویت میشود؛ خب، انسان وارد میشود که جلوی‌ این تفویت مصلحت را بگیرد . این،  مسئله ی‌ مهمی‌ نیست، نظائرش هم اتفاق می‌ افتد؛ اما مخالفین، دشمنان بیرونی‌، تریبون دارهای‌ بین المللی‌، بوقهای‌ تبلیغاتی‌، از همین مسئله استفاده میکنند برای‌ اینکه فضای‌ تبلیغاتی‌ را شلوغ کنند. عرض من به عناصر داخلی‌، به مردم دلسوز، به برادران و خواهرانی‌ که در داخل با مسائل تبلیغاتی‌ سر و کار دارند، این  است که سعی‌ کنند به این آشفتگی‌ کمک نکنند. این که تحلیل بگذارند، یکی‌ از آن طرف، یکی‌ از این طرف، این علیه آن، آن  علیه این، برای‌ هیچ و پوچ، چه لزومی‌ دارد؟ نه، دستگاه بحمداللَّه دستگاه مقتدری‌ است، مسئولین مشغول کارشان هستند،  رهبری‌ هم که بنده ی‌ حقیر هستم با همه ی‌ حقارت، خدای‌ متعال کمک کرده، ما در مواضع صحیح خودمان محکم ایستاده ایم .  تا من زنده هستم، تا من مسئولیت دارم، به حول و قوه ی‌ الهی‌ نخواهم گذاشت این حرکت عظیم ملت به سوی‌ آرمانها ذر ه ای‌  منحرف شود. تا مردم عزیزمان اینجور با شور، با شعور، با بصیرت، با عزم راسخ در میدان هستند، لطف الهی‌ شامل است؛ این را  بدانید. تا ما توی‌ میدان هستیم، سایه ی‌ لطف الهی‌ هست.

 

بیانات در دیدار هزاران نفر از مردم استان فارس  03/02/1390

 

 

چرا مصلحی بماند ؟ گوشه ای از عملیات مدیریت بیرون انداختن ریگی از کفش انقلاب

 براساس ردگیری‌های انجام شده از سوی یکی از کارکنان وزارت ، مستقر در امارات متحده عربی، خبر رسید که ریگی به عنوان مسافر قصد سفر به کشور قرقیزستان را دارد. مسئولان فوراً به فکر افتادند که عملیات فرو نشاندن هواپیما و دستگیری وی باید توسط نیروی هوایی ارتش صورت گیرد. قضیه به این ترتیب بود که ساعت 10 شب پیامی از سوی یکی از کارکنان وزارت ، در امارات  متحده عربی ارسال شد که عبدالمالک ریگی با نام مستعار عبدالمجید برای ملاقات و دیدار با ریچارد هالبروک نماینده ویژه اوباما در امور افغانستان که در قرقیزستان به سر می‌برد، با هواپیما در حال مسافرت از دبی به مقصد بیشکک است.

 

به محض مخابره این خبر، وزارت شروع به پیگیری قضیه کرد و سریعاً فرمانده کل ارتش از طریق معاونت اطلاعاتی خود در جریان رهگیری هواپیمای مسافربری قرار گرفت و به این ترتیب روند اجرای عملیات در یک مجرای خاص با طبقه بندی سری توام با رعایت تمام مقتضیات و مناسبات امنیتی در کمترین زمان ممکن با دستور فرمانده کل ارتش کلید خورد.


اجرای این عملیات حساس با نظارت فرمانده کل ارتش و معاون عملیاتی‌اش به فرمانده  نیروی هوایی وهمچنین مرکز عملیات قرار گاه پدافند هوایی خاتم الانبیا (صلی الله علیه و آله) سپرده شد. به دستور سرتیپ فرمانده نیروی هوایی، شبانه تمام فرماندهان ستاد فرا خوانده شدند. با توجه به اینکه تنها حدود یک ساعت و نیم به برخاستن هواپیما باقی مانده بود به سرعت نقشه عملیات طرح‌ریزی شد.

 

چند گزینه مطرح شد. با توجه به اینکه هرهواپیمایی که از کشور امارات به سمت شرق پرواز می کند باید از کریدور پروازی ایران عبور کند که نقطه تماس اجباری (داراکس) که می‌بایست خلبان اطلاعات پروازی را دریافت کند، جنوب بندرعباس است. این  مسیر در ادامه به ایستگاه ناوبری کرمان و از مسیر طبس واقع در شمال شرق بجنورد نقطه خروجی تماس اجباری (رکدپ) است از مرز ایران خارج می شود. با توجه به همزمانی سه ترافیک با فاصله دو تا شش دقیقه به مقاصد "کیف"، افغانستان و بیشکک که همگی می بایست دراین دالان هوایی قرارمی گرفتند، تفکیک آنان کمی دشوار بود که تفکیک ترافیک توسط رادار انجام شد. حال نوبت آن بود که هواپیما در کدام یک از فرودگاه‌های کشور وادار به فرود شود. گزینه های مختلفی از جمله تهران، کرمان، مشهد،  اصفهان و بندرعباس بود  که سرانجام پس از بحث و تبادل نظر فرودگاه بین‌المللی بندرعباس به عنوان بهترین گزینه از سوی فرماندهی نیروی هوایی انتخاب شد.

 

فرودگاه کرمان به علت اینکه در آن روزها در حال آماده سازی بود، وضعیت مناسبی برای فرود هواپیماهای پهن پیکر نداشت و ممکن بود خلبان هواپیمای مسافربری  بوئینگ 737 از فرود در چنین فرودگاهی که فاقد امکانات خوب و استاندارد یک فرودگاه بین‌المللی است و در طرح پروازیش هم هیچ اشاره‌ای به وجود چنین فرودگاهی نشده، ممانعت کند که در این صورت مسئولان پروازی و مراقبت‌های هوایی می‌بایست به خواست خلبان  طبق قوانین هوانوردی ایکائو تن می‌دادند. با این پیشینه بود که فرمانده نیروی هوایی دچار چنین ریسکی نشد.

 

فرودگاه مهرآباد  تهران هم چون زمان زیادی طول می‌کشید تا بدانجا رسید و ممکن بود به محض عملیات رهگیری و اولین اخطار از سوی رادار و یا هواپیمای شکاری که معمولا در چنین شرایطی در فرکانس بین‌المللی گارد مخابره می‌شود (این فرکانس  برای ارسال پیام‌های اضطراری است و قابل دریافت و شنیدن در تمام هواپیماهای در حال عبور وایستگاه های زمینی) با عدم تمکین خلبان هواپیمای مسافربری برای فرود اجباری روبه رو شود که در نهایت احتمال دخالت نیروهای بیگانه مستقر در خلیج فارس هم می‌رفت.

 

فرودگاه مشهد هم به علت بعد مسافت عملا کنار گذاشته شد. بالاخره تصمیم گرفته شد این هواپیما در بندرعباس فرو نشانده شود.اول اینکه فاصله دبی تا بندرعباس اندک بود، زیرا احتمال داشت اگر تعلل می‌شد خلبان متوجه وخامت اوضاع  شود و شرایط اضطراری برای هواپیمایش اعلام کند و هواپیما را برگرداند و با کمک نیروهای بیگانه و ناتو هواپیما را نجات دهند. در ثانی در مجاورت فرودگاه بین‌المللی بندرعباس، پایگاه نهم شکاری  قرار دارد که دارای توان عملیاتی بسیار بالایی است.

 

چندین هواپیمای در اصطلاح آلرت "آماده فرمان پروازی  است که در صورت اسکرامبل می‌توانند به سرعت وارد عمل شوند" شامل 3 فروند هواپیمای اف 4  با عناوین دنا الفا، دنا براوو و دنا چارلی در نظر گرفته شد که در حالت استند بای روی باند آماده و منتظر باشند تا در صورت نیاز به موقع وارد عمل شوند. حتی گفته شد اگر هواپیمای مسافربری بنا به دلایلی از مسیر دید هواپیماهای اف 4 خارج شود، دو فروند هواپیمای اف 14 دیگر هم در ادامه  مسیر عملیات رهگیری را انجام دهند و همه این تصمیمات در همین زمان محدود برنامه ریزی شد و پیش بینی همه چیز شد.

 

دو فروند هواپیمای بویینگ 707  و747 هم به منظور انجام عملیات سوختگیری شبانه پیش‌بینی شد تا در نقاط ایستایی برفراز آسمان آماده باشند تا در صورت طولانی شدن عملیات رهگیری به محض اعلام نیاز خلبانان شکاری رهگیر و خلبانان هواپیمای اف 14 آماده عملیات سوختگیری شوند. آن شب به تمام پایگاه‌های نیروی هوایی ارتش آماده باش صد در صد داده شد و بنا به دستور فرمانده نیروی هوایی، مجرب‌ترین عناصر به عملیات فرا خوانده شدند.

 

 

 

آغاز اجرای بزرگ‌ترین و مردمی‌ترین طرح تاریخ اقتصاد کشور؛

این پول از بیت‌المال کشور امام زمان عجل الله فرجه الشریف ‌ است و برکت دارد

دکتر احمدی‌نژاد گفت: اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها از مدت ها پیش شروع شده است و ما اکنون آزادسازی قیمت ها نداریم بلکه تعدیل و اصلاح قیمت ها از ابتدای روز 28 آذرماه اجرایی می شود.

رییس‌جمهور از عموم هموطنان درخواست کرد برای دریافت پول های واریزی عجله نکنند، زیرا برخی واحدهای اقتصادی برای مردم بسته های مناسبی در نظر گرفته اند.

 

اجرای موفق این قانون به نفع همه ملت خواهد بود و امنیت و دلخوشی برای همه به ارمغان خواهد آورد.

رییس جمهور با اشاره به پیشینه مراحل مقدماتی و مطالعاتی اجرای این قانون از پنج سال گذشته و تأثیر آن در شکوفایی اقتصاد کشور تصریح کرد: هدفمند کردن یارانه ها بزرگ ترین و مردمی ترین طرح اقتصادی کشور است انرژی و ثروت کشور متعلق به مردم است و بهترین شرایط هنگامی به وجود می آید که مردم در مدیریت ثروت ملی و اداره کشور مشارکت داده شوند.

رییس‌جمهور افزود: در حال حاضر معادل6.5 میلیون بشکه نفت و گاز در کشور تولید می شود که 2 میلیون و 300 هزار بشکه آن صادر و 4 میلیون و 200 هزار بشکه نفت و گاز در داخل مصرف می شود که با قیمت بشکه ای 85 دلار، سالانه در داخل کشور بیش از 120 هزار میلیارد تومان انرژی مصرف می شود و در حالی که حدود 4 برابر متوسط دنیا انرژی مصرف می کنیم اما به این اندازه از رفاه برخوردار نیستیم.

دکتر احمدی‌نژاد ادامه داد: انتظار نداریم که درسه چهارم مصرف کنونی صرفه جویی شود، اگر یک چهارم از 120 هزار میلیارد تومان صرفه جویی شود، به این معناست که می توان 30 هزار میلیارد تومان صادرات داشت و صادرات موجب تقویت بخش اقتصادی کشور خواهد شد.

رییس‌جمهور با مقایسه میزان بودجه عمرانی دولت در سال گذشته با رقم به دست آمده از صرفه جویی در بخش یارانه های انرژی گفت: در سال گذشته کل بودجه عمرانی کشور 20 هزار میلیارد تومان بود که این رقم در تاریخ کشور بی نظیر بوده است. با این رقم تحولات بسیاری در بخش هایی مانند راه، راه آهن، بیمارستان، ساخت بزرگراه، بندر و جاده ها ایجاد شد بنابراین با 30 هزار میلیارد صرفه جویی در سال می توان بیش از دو برابر سال گذشته فعالیت عمرانی انجام داد.

دکتر احمدی‌نژاد با تأکید بر استفاده از تمام توان کارشناسی کشور برای تهیه طرح هدفمند کردن یارانه ها خاطرنشان کرد: با هدفمند کردن یارانه ها، مدیریت منابع در اختیار مردم قرار خواهد گرفت. دولت تأثیر هدفمند کردن یارانه ها بر تولید، صنعت، کشاورزی، زندگی دهک های جامعه، دامداران و اقشار مختلف جامعه را بررسی کرده و برنامه جامعی را تهیه کرده و پس از آن با اقشار مختلف جامعه اعم از کشاورزان، تجار، دامداران، حمل ونقل گفت وگو کرده است تا این طرح با کمترین تنش و شوک بر زندگی مردم به نحو مناسبی آغاز شود.

 

با محاسبات انجام شده از روز اول اجرای هدفمند کردن یارانه ها، وضع زندگی شش دهک بهتر خواهد شد، باید دو دهک صرفه‌جویی کنند و دو دهک دیگر بیشتر صرفه جویی کنند، زیرا این دهک ها مرفه هستند و بدون هیچ کنترلی مصرف بسیاری دارند، در کل با انجام اصلاحات اساسی اقتصادی، همه مردم سود خواهند برد.

دکتر احمدی‌نژاد با اشاره به تأثیر هدفمند کردن یارانه ها بر بخش صنعت اظهار داشت: با هدفمند کردن یارانه ها، صنعت داخلی می تواند با قیمت های جهانی رقابت کند همچنین به دلیل استفاده بسیار بخش صنعت از انرژی ارزان، از استعدادهای متخصصین کمتر استفاده شده که با هدفمند کردن یارانه ها و بهینه سازی سیستم‌ها، استعدادها و ظرفیت ها بالفعل خواهند شد و به مرور بخش صنعتی می تواند با دنیا رقابت کنند.

رییس‌جمهور درباره منافع افرادی که صرفه جویی بیشتری کنند، گفت: کسی که صرفه جویی می کند هم منافع بیشتری به دست می‌آورد و هم میزان صرفه جویی او صادر می شود که منافع آن به اقتصاد کشور بازخواهد گشت.

دکتر احمدی‌نژاد با بیان اینکه به گونه ای قیمت ها آزاد می شود که کمترین فشار به مردم وارد شود، اظهار داشت: هرچقدر صرفه جویی بیشتری انجام شود، اتفاقات بزرگی رخ خواهد داد. این اولین طرحی است که مردم خواهان اجرای آن هستند، زیرا مردم آگاه و هوشیارند و چنانچه مردم طرحی را بپذیرند، تبعات منفی نخواهد داشت یا تبعات آن به حداقل خواهد رسید.

 

رییس‌جمهور با تأکید بر اینکه با مدیریت درست می‌توان به پیشرفت‌های چشمگیری دست یافت به میزان بارش باران در کشور و مصرف آب در بین خانوارها اشاره کرد و گفت: با میزان بارشی که در کشور می‌بارد می‌توان سه برابر تولیدات فعلی، تولید داشته باشیم اینها شدنی است اما برخی‌ها متاسفانه فکر می‌کردند که این کار نشدنی‌ است اما امروز مردم ما ثابت کرده‌اند که می‌توان این طرح را اجرایی کرد.

دکتر احمدی‌نژاد با بیان اینکه در اجرای این طرح مردم باید دلسوز یکدیگر باشند، گفت: زیباترین زندگی و سعادت این است که مردم به خوبی با یکدیگر رفتار کنند چرا که در این صورت خداوند به زندگی ما برکت خواهد داد.

رییس‌جمهور گفت: زیباترین زندگی آن است که ما برای دیگران زندگی کنیم که نمونه بارز آن زندگی امام حسین(ع) است.

دکتر احمدی‌نژاد در ادامه سخنان خود از مردم خواست تا به برخی از شایعات در خصوص افزایش قیمت‌ها گوش نکنند. چرا که برخی‌ها همچون رسانه‌های غربی در تلاشند که نگذارند جمهوری اسلامی ایران پیشرفت کند بنابراین مردم ایران باید در مقیاس ملی تلاش کنند و انعکاس کار را در هفتاد و پنج میلیون نفر دید.

 

این طرحی است که ده‌ها سال دیگر ادامه خواهد داشت و دیگر کسی نمی‌تواند آن را لغو کند.

رییس‌جمهور در ادامه از مردم خواست پس از باز شدن حساب‌ها چند ماهی را صبر کنند چرا که قیمت برخی از کالاها پایین خواهد آمد و یا اگر اتفاقی بیفتند دولت آماده است تا آن را جبران کند.

دکتر احمدی‌نژاد افزود: این پول، پول ویژه‌ای است، کشور متعلق به امام زمان(عج) است و این پول نیز از بیت المال متعلق به امام زمان است و برکت دارد. چرا که این پول در زمینه رشد جامعه است پس باید مراقب بود و از سوی دیگر این پول برای جامعه برکت به ارمغان خواهد آورد زیرا هر جایی که برکت باشد عدالت خواهد آمد و هر جایی که عدالت باشد برکت خواهد بود به عبارتی دیگر می‌توان گفت: یعنی هر پدیده‌ای در جای خود شکوفا شود.

 

 امیدوارم در کمترین زمان ممکن دیگر کارها اجرایی شود چرا که ما فکر می‌کنیم ثروت را باید به دست مردم دهیم زیرا مردم بهترین مدیریت را در قبال این ثروت ملی انجام خواهند داد.

دکتر احمدی‌نژاد افزود: بنده از ملت شریف ملت ایران می‌خواهم در راستای اجرای هر چه بهتر این طرح اجازه دهند تا قبض‌های آب و برق و سایر انرژی‌ها برایشان بیاید و بعد در راستای هر چه بهتر استفاده کردن آن تلاش کنند چرا که در این صورت ما توانسته‌ایم به فرزندان خود از کودکی مدیریت کردن را بیاموزیم.

 

این پیش بینی را کرده ایم که اگر در جایی مشکلی پیش آمد مردم آن را اطلاع دهند تا دولت به رفع آن بپردازد. کشور ما کشور بزرگی است و مسائل مقتضیات دارد و ما نیز مدعی آن نیستیم که همه چیز را می دانیم اما با همت و همراهی مردم ادعا می کنیم که هیچ مشکلی نیست که نتوانیم آن را حل کنیم.

رییس‌جمهور تأکید کرد: اگر در جایی اخلالی در اجرای هدفمندسازی یارانه ها بروز کند، مطمئن باشید که هدف آن اقتصادی نیست.

دکتر احمدی‌نژاد گفت: قانون هدفمندسازی یارانه ها قانونی است که امثال آن را کشورهای دیگر با اما و اگر و حتی از دست دادن بخش هایی از جمعیت خود و رواج فقر اجرا کردند اما ما به گونه ای برنامه ریزی کرده ایم که با اجرای آن، رفاه مردم نیز افزایش یابد.

 

دکتر احمدی‌نژاد در پاسخ به این سؤال که آیا پس از آزادسازی قیمت ها، از پولی که دولت به حساب مردم ریخته است چیزی برای سرمایه گذاری یا صرف در امور دیگر برای مردم باقی می ماند یا نه؟ اظهار داشت: دهک اول درآمدی کشور در حال حاضر به طور متوسط ماهیانه 130 هزار تومان درآمد دارد که ما برای یک خانواده متوسط چهار نفره ماهی حداقل 162 هزار تومان یارانه واریز کرده ایم که طبق پیش بینی ها اگر 10 درصد در هزینه های این دهک افزایش اتفاق بیفتد، باز هم نزدیک به 150 هزار تومان از پولی که به حساب این خانواده ها واریز شده است، برای آنها باقی می ماند. ما به دنبال آن هستیم که این دست خانواده ها حتی مقداری مصرفشان را بالا ببرند و باقی دهک ها نیز با مقداری صرفه جویی قطعاً از اجرای قانون هدفمندسازی یارانه ها سود خواهند برد.

 

البته تأکید می کنم که ما در حال حاضر آزادسازی قیمت نداریم و این موضوع مربوط به مراحل آخر اجرای قانون است و فعلاً فقط برخی قیمت ها را اصلاح می کنیم.

 

اجرای قانون هدفمندسازی یارانه ها یک طرح درازمدت در اصلاح اقتصاد کشور است،

 این طرح برای همه است و اگر همه به اجرای آن کمک کنیم و به حق خود قانع باشیم، خدا نیز به آن برکت می دهد.

رییس‌جمهور تصریح کرد: من همواره طرف مردم هستم و از آنها طرفداری می کنم. اگر در اجرای طرح مشکلی پیش آید و مردم در مضیقه قرار بگیرند، دوباره می نشینم و با آنها صحبت می کنم و اگر لازم شد دوباره به حساب مردم پول واریز خواهیم کرد.

/ 0 نظر / 29 بازدید