برای بچه ها

  عزیزانم  سلام

بازی‌های رایانه‌ای،کودکان را در معرض ابتلا به دیابت قرار می دهد

«احتمال ابتلا به دیابت نوع دو در افراد چاقی که زمینه ژنتیکی دارند بیشتر است»

« با کاهش وزن و ورزش، شانس ابتلا به دیابت نوع دو 50 درصد کاهش می‌یابد.»

در دیابت تیپ 1 بدن انسولین نمی‌سازد و پانکراس این افراد هیچ انسولینی ترشح نمی‌کند که این نوع دیابت در بچه‌ها شایع‌تر است،

« عوامل موثر در دیابت نوع یک شناخته شده نیست ولی محرک‌های محیطی در ابتلای این کودکان نقش مهمی دارد و 10 درصد بیماران دیابتی را بیماران دیابتی نوع یک تشکیل می‌دهند

با توجه به شیوع چاقی در کودکانی که پدر و مادر آنها به دیابت مبتلا هستند و  استفاده مداوم از غذاهای فست فودی و تیپ بازی بچه‌ها که معمولا نشستنی شده و بازی‌های رایانه ای بدون تحرک است، ممکن است کودکان نیز به این نوع دیابت مبتلا شوند.»

در خانواده ای که زمینه ژنتیکی دارند، شانس ابتلا به دیابت در اعضای چاق خانواده بیشتر است و افراد چاق می‌توانند  با کاهش حداقل 10 درصد از وزن خود و ورزش منظم شانس ابتلا به دیابت نوع دو را تا 50 درصد کاهش بدهند و اگرچه هیچ راهی برای پیشگیری از دیابت نوع ۱ وجود ندارد اما در دیابت نوع دو با کاهش وزن و نیم ساعت ورزش روزانه منظم افراد می‌توانند از ابتلا به دیابت نوع دو پیشگیری کنند.»

 

اثرات تماشای تلویزیون بر کودکان

در ایام تعطیلات، ساده‌ترین کار سرگرم شدن با برنامه‌های تلویزیون است. کودکان نیز فرصتی فوق‌العاده پیدا می‌کنند و ترجیح می‌دهند، اکثر ساعات روز را جلوی تلویزیون یا رایانه نشسته و برنامه‌های مختلف را تماشا کنند.

البته دقت داشته باشید که تماشای تلویزیون همیشه اثری منفی نداشته و جنبه‌های مثبتی نیز در بردارد. به واقع شیوه استفاده از آن است که موجب منفی یا مثبت شدن اثراتش می‌شود.

«برنامه‌های آموزشی تلویزیون یا رایانه با بهبود مهارت‌هایی همچون خواندن، حل مساله، ریاضیات و افزایش خلاقیت در کودکان می‌توانند تاثیراتی مثبت بر زندگی آنها داشته باشند. همچنین بچه‌ها می‌توانند با استفاده درست از تلویزیون و رایانه، دانش خود را درباره جهان پیرامون افزایش دهند.»

اثرات منفی تماشای تلویزیون و بازی‌های رایانه‌ای

 «تماشای فیلم‌های خشن باعث ایجاد رفتارهای پرخاشگرانه در کودکان می‌شود. همچنین تماشای این گونه فیلم‌ها می‌تواند منجر به کاهش حساسیت کودک نسبت به خشونت شده و موجب درک نادرست او از جهان پیرامون ـ به عنوان محلی خطرناک و ناامن ـ بشود.»

تماشای این گونه فیلم‌ها به تنهایی باعث بروز رفتارهای خشونت‌آمیز در کودک نمی‌شود و علل دیگری همچون فقر، بیکاری و اعتیاد در خانواده و همچنین اختلال عملکرد خانواده نیز در بروز چنین مشکلاتی موثر هستند.

«دیدن فیلم‌های نامناسب و تبلیغ استفاده از سیگار در آنها، کودک را به استفاده از این مواد سوق داده و منجر به مشکلاتی می‌شود.»

«اختلالات خواب از مشکلاتی است که بخصوص در مورد شیرخواران و نوپایانی که زیاد تلویزیون تماشا می‌کنند، مطرح می‌شود. این مشکل میان این گروه سنی، بر رشد و تکامل کودک و حتی سیستم ایمنی او نیز تاثیر می‌گذارد.

ذکر این نکته نیز لازم است که تماشای تلویزیون به دلیل کاهش تمرکز کودک در خانه و مدرسه می‌تواند موجب افت تحصیلی او نیز بشود.»

چگونگی برخورد صحیح با مشکل

«با توجه به مدت زمان تماشای تلویزیون یا استفاده از رایانه و محتوای آنها، والدین باید نظارت دقیقی بر چگونگی استفاده کودکان داشته باشند. لازم است دقت کنید که مدت زمان تماشای تلویزیون یا استفاده از رایانه برای کودکان حداکثر 2 ساعت در روز است.»

«محتوای فیلمی که کودک می‌بیند یا بازی‌ای که انجام می‌دهد نیز باید توسط والدین ارزیابی شود. آنها همچنین می‌توانند در مورد واقعیت‌ها و مسائل غیرواقعی فیلم و بازی با کودک صحبت کنند.»

اهمیت فعالیت‌ها و سرگرمی‌هایی به غیر از تماشای تلویزیون

 «فراهم کردن سرگرمی‌هایی همراه با فعالیت و تحرک بدنی برای کودکان مناسب‌تر است. بنابراین بهتر است زمان‌های آزاد را بیشتر از تماشای تلویزیون، به فعالیت‌هایی نظیر ورزش و رفتن به پارک اختصاص دهید. همچنین می‌توانید سرگرمی‌های دیگری همچون خواندن کتاب و بازی‌های فکری، برای کودک فراهم کنید که البته خیلی بهتر است اگر پدر یا مادر نیز در انجام این کارها با کودک مشارکت و همراهی داشته باشند».

«برای رسیدن به این هدف، نباید در اتاق خواب کودک تلویزیون قرار داد. همچنین هنگام غذا خوردن نیز کودک نباید مشغول تماشای تلویزیون باشد و نکته مهم‌تر این است که نباید از تلویزیون به عنوان پرستار کودک استفاده شود.»

بنابراین بهتر است با کمی دقت و توجه بیشتر، به کودکان بیاموزیم که از تلویزیون و رایانه بهتر استفاده کنند.

تماشای افراطی تلویزیون و بازی های رایانه ای، کودکان را چاق و بی‌تحرک می کند که این مساله در آینده سلامتی آنها را به مخاطره می اندازد.

بنابراین شایسته است ساعات تماشای تلویزیون از سوی کودکان را مدیریت کنیم و از افراط و تفریط در این زمینه بپر هیزیم .

 

به مناسبت ولادت زیبای امام هفتم یعنی امام موسی کاظم علیه السلام چند داستان قشنگ از کتابهای استاد مطهری برایتان انتخاب کردم با نامهایتصمیم ناگهانى - عرق کار – بـُشر حافى

داستانها را در قسمت ادامه ی مطلب بخوانید

تصمیم ناگهانى‏

وقتى که به هارون الرشید خبر دادند که صفوان «کاروانچى» کاروان شتر را یکجا فروخته است و بنابراین براى حمل خیمه و خرگاه خلیفه در سفر حج باید فکر دیگرى کرد سخت در شگفت ماند؛ در اندیشه فرو رفت که فروختن تمام کاروان شتر، خصوصا پس از آنکه با خلیفه قرارداد بسته است که حمل و نقل وسائل و اسباب سفر حج را به عهده بگیرد، عادى نیست؛ بعید نیست فروختن شتران با موضوع قرارداد با ما بستگى داشته باشد. صفوان را طلبید و به او گفت.

- شنیده‏ام کاروان شتر را یکجا فروخته‏اى.

- بلى یا امیرالمؤمنین!.

- چرا؟.

- پیر و ازکارمانده شده‏ام، خودم که از عهده برنمى آیم، بچه‏ها هم درست در فکر نیستند، دیدم بهتر است که بفروشم.».

- راستش را بگو چرا فروختى؟.

- همین بود که به عرض رساندم.

- اما من مى‏دانم چرا فروختى. حتما موسى بن جعفر از موضوع قراردادى که براى حمل و نقل اسباب و اثاث ما بستى آگاه شده و تو را از این کار منع کرده، او به تو دستورداده شتران را بفروشى. علت تصمیم ناگهانى تو این است.

هارون آنگاه با لحنى خشونت آمیز و آهنگى خشم آلود گفت: «صفوان! اگر سوابق و دوستیهاى قدیم نبود، سرت را از روى تنه‏ات برمى‏داشتم.».

هارون خوب حدس زده بود. صفوان هرچند از نزدیکان دستگاه خلیفه به شمار مى‏رفت و سوابق زیادى در دستگاه خلافت خصوصا با شخص خلیفه داشت، اما او از اخلاص کیشان و پیروان و شیعیان اهل بیت بود. صفوان پس از آنکه پیمان حمل و نقل اسباب سفر حج را با هارون بست، روزى با امام موسى بن جعفر علیه السلام برخورد کرد، امام به او فرمود:

 «صفوان! همه چیز تو خوب است جز یک چیز.».

- آن یک چیز چیست یا ابن رسول اللَّه؟.

- اینکه شترانت را به این مرد کرایه داده‏اى!.

- یا ابن رسول اللَّه من براى سفر حرامى کرایه نداده‏ام. هارون عازم حج است، براى سفر حج کرایه داده‏ام. بعلاوه خودم همراه نخواهم رفت، بعضى از کسان و غلامان خود را همراه مى‏فرستم.

- صفوان! یک چیز از تو سؤال مى‏کنم.

- بفرمایید یا ابن رسول اللَّه.

- تو شتران خود را به او کرایه داده‏اى که آخر کار کرایه بگیرى. او شتران تو را خواهد برد و تو هم اجرت مقرر را از او طلبکار خواهى شد. این‏طور نیست؟.

- چرا یا ابن رسول اللَّه.

- آیا آن وقت تو دوست ندارى که هارون لااقل این قدر زنده بماند که طلب تو را بدهد؟.

- چرا یاابن رسول اللَّه.

- هرکس به هر عنوان دوست داشته باشد ستمگران باقى بمانند جزء آنها محسوب خواهد شد، و معلوم است هرکس جزء ستمگران محسوب گردد در آتش خواهد رفت.

. بعد از این جریان بود که صفوان تصمیم گرفت یکجا کاروان شتر را بفروشد، هرچند خودش حدس مى‏زد ممکن است این کار به قیمت جانش تمام شود

 «( 1). سفینة البحار، ج 2، ماده« ظلم».»

مجموعه‏آثاراستادشهیدمطهرى، ج‏18، ص: 369

 

عرق کار

امام کاظم در زمینى که متعلق به شخص خودش بود مشغول کار و اصلاح زمین بود. فعالیت زیاد عرق امام را از تمام بدنش جارى ساخته بود. على بن ابى حمزه بطائنى در این وقت رسید و عرض کرد:

 «قربانت گردم، چرا این کار را به عهده دیگران نمى‏گذارى؟».

- چرا به عهده دیگران بگذارم؟ افرادِ از من بهتر همواره از این کارها مى‏کرده‏اند.

- مثلا چه کسانى؟.

- رسول خدا و امیرالمؤمنین و همه پدران و اجدادم. اساسا کار و فعالیت در زمین از سنن پیغمبران و اوصیاى پیغمبران و بندگان شایسته خداوند است

« بحارالانوار، ج 11/ ص 266، و وسائل، ج 2/ ص 531»

  مجموعه‏آثاراستادشهیدمطهرى، ج‏18، ص: 291

 

بِشر حافى

در زمان امام موسى کاظم علیه السلام مردى در بغداد بود به نام بُشر؛ از رجال و اعیان و عیّاشان بغداد بود. یک روز حضرت موسى بن جعفر (سلام اللَّه علیه) از جلوى درب خانه این مرد مى‏گذشت. اتفاقاً کنیزى از خانه بیرون آمده بود براى اینکه زباله‏هاى خانه را بیرون بریزد. در همان حال صداى تار از آن خانه بلند بود. معلوم بود که میخوارگان در آنجا مشغول میخوارگى و خوانندگان و آوازه خوانان مشغول آوازخوانى هستند. امام از آن کنیز به طعن و استهزاء پرسید: این خانه، خانه کیست؟

آیا صاحب این خانه بنده است یا آزاد؟ کنیز تعجب کرد، گفت: آیا نمى&

/ 1 نظر / 29 بازدید
کوثر امین جعفری

سلام از وب شما دیدن کردم